r e k l a m a
Przegląd mediów

Kończy się rok szkolny, zaczynają się braki krwi w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa

Wakacyjna laba jeszcze się na dobre nie zaczęła, a szpitale już zaczynają odczuwać niedobory krwi, zwłaszcza grup rzadziej występujących. – Tylko 15 proc. populacji posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często borykamy się z niedoborami w tych grupach. W tej chwili pilnie potrzebujemy 0 Rh minus i A Rh minus – mówi Zenobia Lewanowicz z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Historia lubi się powtarzać. Co roku w miesiącach letnich mniej osób oddaje krew, a więc kurczą się jej zapasy, a jest więcej wypadków, których ofiary potrzebują więcej krwi. Czasem jednemu operowanemu przetaczana jest krew kilku, a w ciężkich przypadkach, kilkunastu dawców. – W interesie nas wszystkich leży, aby krew w szpitalach była zawsze – mówi Lewanowicz. – Dlatego zachęcam tych, którzy ciesząc się dobrym zdrowiem mogą oddawać krew, żeby zdecydowali się na ten krok właśnie teraz.

Krew można oddać od poniedziałku do piątku w Rzeszowie na ul. Wierzbowej 14, lub w oddziałach terenowych w Dębicy, Jaśle, Krośnie, Leżajsku, Mielcu, Przemyślu, Sanoku, Stalowej Woli i Tarnobrzegu (bliższe informacje www.rckk.rzeszow.pl)

Miejsca najbliższych, wyjazdowych akcji poboru
23 czerwiec w godz. 9-12 – Strzyżów ul. Daszyńskiego 2 – Ochotnicza Staż Pożarna
25 czerwiec w godz. 9-12 – Rzeszów ul. Hetmańska 120 Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego
27 czerwiec w godz. 9-12 – Jarosław – Rynek Urząd Miasta

Krew można oddawać nie częściej niż co 8 tygodni (mężczyzna nie częściej niż 6 razy w roku, a kobieta nie częściej niż 4 razy w roku). Zawsze pobiera się jednorazowo do 450 ml krwi.

Krew każdego dawcy ma wykonane badania wirusologiczne: HBs, anty-HCV, HCV-Ag, RNA HCV, HIV, badania odczynów kiłowych oraz ALAT.

Najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.), znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.).- mówi Lewanowicz.

Krew lub jej składniki może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, wraz z badaniami trwa ok. godziny. Dawca musi mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
msi
msi
2024 lat temu

Ja mam grupę krwi 0 RH minus. W dzień powszedni nie dostanę wolnego. Jeśli ktoś zorganizuje akcje w sobotę, chętnie przyjdę oddać krew.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Ano, jak nie ma punkcików z zachowania to i nie ma oddawania krwi. I tyle jeśli chodzi o zaangażowanie społeczne młodzieży.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x