Wiadomości

W setną rocznicę urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

W setną rocznicę urodzin i dwudziestą rocznicę nadania honorowego obywatelstwa, Miasto Jasło wspólnie z Muzeum Regionalnym w Jaśle zorganizowało konferencję naukową poświęconą Arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi – Honorowemu Obywatelowi Miasta Jasła.

W setną rocznicę urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka
W setną rocznicę urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

Konferencja rozpoczęła się mszą świętą w jasielskiej kolegiacie pod przewodnictwem bp. Edwarda Białoglowskiego, którą wraz z nim koncelebrowało kilkunastu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Po jej zakończeniu dalsza część sesji odbyła się w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

W pierwszym panelu głos zabrali świadkowie życia Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Biskup Edward Białogłowski, który był w latach osiemdziesiątych osobistym sekretarzem przemyskiego ordynariusza, przybliżył zebranym jego codzienną posługę, zwyczaje i sytuacje, z którymi musiał stykać się i rozwiązywać każdego dnia.

Drugi z mówców – również obdarzony tytułem Honorowy Obywatel Miasta Jasła – ks. dr Stanisław Marczak przybliżył postawę Arcybiskupa wobec NSZZ „Solidarność”. W swoim wystapieniu ksiądz Marczak mówił nie tylko o swoim doświadczeniu, jako duszpasterza jasielskiej „S”, ale także o postawie biskupa przemyskiego wobec głównych działaczy opozycyjnych w kraju.

Drugi panel miał charakter problemowy i związany był z konkretnymi aspektami posługi Arcybiskupa na ziemi jasielskiej. W pierwszym referacie, ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego omówił budownictwo sakralne w regionie jasielskim w latach 1966-1992. Zaznaczył, iż powstało w tych latach około czterdziestu nowych kościołów i kaplic, których budowanie bardzo często spotykało się z szykanami ze strony władz administracyjnych i Służby Bezpieczeństwa.

Następny z prelegentów, mgr Przemysław Misiołek z Muzeum Regionalnego w Jaśle, scharakteryzował postawę biskupa przemyskiego wobec konliktu w Polanach (gmina Krempna) między społecznością katolicką a prawosławną na tle użytkowania miejscowej cerkwi. Arcybiskup wykazał się w tej sprawie zdecydowaną postawą, która była nie tylko obroną praw katolików, ale podyktowana troską o właściwe zabezpieczenie mienia pogreckokatolickiego.

W przerwie uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć film poświęcony życiu Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz otrzymać pamiątkowy folder.

MRJ/UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x