Przegląd mediów

Karol Mędrek – najpopularniejszy powstaniec z Dębowca

Nasza akcja w 150. rocznicę powstania styczniowego. 18 stycznia opublikowaliśmy apel do Czytelników o przesyłanie zdjęć i informacji o mało znanych i zapomnianych grobach mieszkańców dawnej Galicji walczących w powstaniu styczniowym.

Fot. SMDiO (kliknij aby powiększyć)

Jako pierwszy odpowiedział pan Andrzej Dziedzic ze Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy. Na stronie  internetowej Stowarzyszenia przeczytaliśmy, że w powstaniu walczyło 23 obywateli Dębowca. Większość  z nich należała do lokalnej organizacji paramilitarnej o nazwie Gwardia Narodowa (zwanej później Dębowiecką), założonej w 1772 r. przez byłych konfederatów barskich.

Spośród uczestników powstania szczególną pamięcią cieszy się Karol Mędrek. Po powrocie z powstania zamieszkał w Dębowcu, tu ożenił się i założył rodzinę. Był nadal członkiem Gwardii Narodowej i uczestniczył w jej działalności aż do późnych lat życia, był członkiem rady gminnej miasteczka i jego podpis, również jako szanowanego obywatela, widnieje na licznych dokumentach. Jego grób na cmentarzu parafialnym jest otaczany szacunkiem do dziś. Widnieje na nim informacja o uczestnictwie w powstaniu 1863r.

Na tym samym cmentarzu znajduje także grób innego powstańca Jana Pankiewicza. Na nagrobku widnieje nieczytelny napis, że jest powstańcem z 1863 r. Taka też jest tradycja rodzinna. Pankiewicz urodził się w 1843 r. w Dębowcu, zmarł w 1932 r. Syn Jakuba i Apolonii z Biesiadzkich. Szewc, mieszkał w Rynku pod nr 27. Do powstania poszedł z kolegą latem lub jesienią 1863 r. Został wpisany do batalionu Tarnowskiego.

– W Dębowcu z pewnością są pochowani i inni powstańcy, którzy wrócili do rodzinnego miasta, ale nie mamy informacji o miejscach pochówków i nazwiskach – mówi Andrzej Dziedzic.

Piotr Samolewicz
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x