Połączą szpitale?
Zrodził się pomysł połączenia dwóch szpitali – jasielskiego i gorlickiego. To może rozwiązać ich problemy. O tym, że sytuacja w służbie zdrowia jest trudna mówi się od dawna. Szpitale zadłużają się, a Narodowy Fundusz Zdrowia zalega z wypłatami tzw.nadwykonań.
Radykalne kroki
Zadłużenie jasielskiego szpitala przekracza 14 mln zł. W chwili obecnej Narodowy Fundusz Zdrowia zalega z wypłatą placówce 8 milionów zł.
Do tego 1 lipca weszła nowa ustawa o służbie zdrowia, która nakłada na samorząd obowiązek brania odpowiedzialności finansowej za zadłużone placówki służby zdrowia. To wymusza na samorządach podjęcie radykalnych kroków. – Ta ustawa idzie w kierunku zmuszenia samorządów do przekształcenia w spółkę. Te samorządy, które nie będą w stanie wytrzymać finansowo problemów szpitalnych, będą zmuszone do prywatyzowania, czyli sprzedawania przynajmniej części akcji. My chcemy przeciwdziałać teraz. Chcemy, żeby te szpitale były samorządowe w 100%, bez żadnej wyprzedaży na zewnątrz – wyjaśnia Tadeusz Górczyk, Etatowy Członek Zarządu Powiatu.
Jeden duży szpital
Zmiany prawne oraz spodziewane ograniczenia w poziomie finansowania usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, skłoniły powiat jasielski i powiat gorlicki do znalezienia rozwiązania tych problemów. Dlatego pojawił się pomysł, aby połączyć dwie sąsiadujące ze sobą placówki – szpitale jasielski i gorlicki w jedną dużą placówkę medyczną.
Zdaniem starosty jasielskiego Adama Kmiecika najbardziej racjonalna wydaje się publiczna spółka samorządowa. – Podjęliśmy wspólne prace z powiatem gorlickim, które miałyby na celu opracowanie takiej formuły funkcjonowania opieki zdrowotnej na terenie obydwu powiatów, która nie tylko pozwoliłaby utrzymać dotychczasowe standardy, ale poprzez połączenie naszych potencjałów wzmocniłaby opiekę zdrowotną. Jest to jeden z wariantów, nad którym trwają prace – mówi Adam Kmiecik.
Lepszy dostęp do usług medycznych
Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Zbigniew Betlej uważa, że jest to szansa dla tych placówek na utrzymanie działalności w zakresie specialistyki. – Pomysł ma na celu poprawę dostępności pacjentów do usług medycznych, ponieważ niektórymi dziedzinami zajmującymi się w szpitalu jasielskim nie zajmuje się gorlicki i odwrotnie. Łącząc te dwa szpitale zwiększamy potencjał, aby dostępność pacjentów z powiatu gorlickiego i jasielskiego była większa – stwierdza dyrektor jasielskiego szpitala. Podkreśla, że połączenie tych dwóch szpitali daje duży potencjał finansowy i organizacyjny.
Nie będzie likwidacji oddziałów i zwolnień
Konsolidacja polegałaby m.in. na tym, że lekarze poszczególnych specjalizacji pracowaliby również w zaprzyjaźnionym mieście. Takie rozwiązanie zapewniłoby lepszy kontrakt dla jednego dużego podmiotu. Na przykład w szpitalu jasielskim jest dermatologia, w gorlickim nie ma. Szpital w Gorlicach udziela świadczeń np. w zakresie geriatrii, a w jasielskim nie ma. To jest szansa uzupełnienia oferty tych dwóch placówek. (…)
Dokończenie na stronie 5.
/mm/
Nowe Podkarpacie
początek końca
Kilka pytań :
– kto wycenił lub wycenia i kontraktuje usługi medyczne – skoro w połowie roku niektóre limity są wyczerpane bo jest nad wykonanie inie wolno nikogo przyjąć, a kadrę i tak się opłaca do nowego kontraktu,
-co to jest nad wykonanie i jak to pojęcie ma się do innych grup społecznych
-czy w związku z tym praca w ZOZ-ach jest taktowana jako akord , a nie pomoc faktycznie potrzebującym itd… itp……
dokończenie na str. 5?! gdzie reszta szanowna reakcjo 😀
ile ci powyżej dostali kasy za glupie komentarze ?
Do „ciekawego” nie pisz tyle , gdyż nie zapłacą ci za nad wykonania…..
A dlaczego nie połacza sie z Krosnem, gdzie jest wiecej specjalistów i maja oni umowy z Krakowem?
Bo Szpital w Gorlicach przestanie istnieć bo brakuje lekarzy.