r e k l a m a
Przegląd mediów

Razem można więcej

Jasło, Krosno i Sanok połączyły siły. Razem promują swoje atrakcje turystyczne. Nie chcą rywalizować, ale wykorzystać swój potencjał jako Podkarpackie Trójmiasto

Razem można więcej

Kilka lat temu zrodziła się idea nawiązania współpracy pomiędzy Jasłem, Krosnem a Sanokiem pod nazwą Podkarpackie Trójmiasto. Umowę intencyjną o współpracy podpisali Andrzej Czernecki – burmistrz Jasła, Piotr Przytocki – prezydent Krosna i Wojciech Blecharczyk – burmistrz Sanoka.
Założeniem przy tworzeniu „Podkarpackiego Trójmiasta” była wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki, kultury, turystyki i promocji oraz współpraca ponadregionalna na rzecz rozwoju miast.

– Widzimy w tym szansę mocnej promocji tego regionu. Musimy wykorzystać potencjał naszych miast, wypracować mocną, wspólną ofertę, a nie konkurować. Razem możemy więcej zdziałać. Nie jesteśmy dla siebie konkurencją, wręcz przeciwnie – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Projekt, strona, plebiscyt
W 2007 roku te trzy miasta wspólnie z partnerami z Ukrainy z Truskawca, Użgorodu oraz Parku Krajobrazowego „Znesinnia” z Lwowa, zrealizowały pierwszy projekt unijny „Podkarpackie Trójmiasto. Współpraca polsko – ukraińska”. W ramach projektu zorganizowano trzy czterodniowe konferencje prowadzone pod kątem możliwych kierunków rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej, wymiany doświadczeń i wspólnej promocji.
W celach promocyjnych powstały foldery i ulotki o „Podkarpackim Trójmieście”. Powstała także Strategia Współpracy, w której pokazano w jakich dziedzinach jest ona możliwa i konieczna, jakie działania wspólnie podejmować i skąd wziąć środki na ich realizację. Największe pole do działania wskazano w turystyce, kulturze, edukacji, ochronie środowiska i gospodarce.
W ramach projektu powstała także strona internetowa Podkarpackiego Trójmiasta, która wciąż jest prowadzona. Potem przez jakiś czas niewiele się działo. Nie było wspólnych projektów i działań. Idea nieco odżyła, kiedy to w 2010 roku z inicjatywy naszego tygodnika zorganizowano po raz pierwszy Plebiscyt na Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów Podkarpackiego Trójmiasta. Ideą plebiscytu jest to, aby jego finał odbywał się za każdym razem w innym mieście, co jeszcze bardziej ma pogłębiać współpracę między tymi trzema miastami. I tak pierwsza edycja odbyła się w Krośnie, tegoroczna w Sanoku, a kolejna trzecia będzie w Jaśle.

Wspólna promocja

W ostatnim czasie coś drgnęło w pomyśle na wspólne działania. Jasło, Krosno i Sanok połączyły siły przygotowując wspólną ofertę dla mieszkańców i turystów. Znalazły się w niej sierpniowe imprezy Karpackie Klimaty w Krośnie i Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Dołączył też Sanok.

– Tego typu przedsięwzięcia promowane wspólnie przez trzy miasta, mogą stworzyć zupełnie inne warunki do zauważenia tego regionu i tych miast niż pojedyncze działania promocyjne, które zawsze będą wymagały większych środków i dłuższego działania. Myślę, że takie działania skoncentrowane wspólne przyniesie wiele pozytywnych i szybszych efektów niż pojedyncze oderwane od siebie – stwierdza Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
– Uznaliśmy, że te imprezy nie muszą być dla siebie konkurencją, ale uzupełnieniem oferty – zaznacza burmistrz Jasła.
To będzie dobra okazja do sprawdzenia w praktyce jak ta wspólna promocja będzie wyglądać.
Przygotowana została kampania reklamowa, a dla mieszkańców i turystów uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne kursy autobusowe na trasie Jasło – Krosno – Sanok.
W Krośnie i Jaśle będzie można spróbować wina z różnych regionów Polski i Węgier, a w Sanoku podziwiać miasto z jego kulturalną ofertą.
– stwierdza Wojciech Blecharczyk.(…)

tekst /mm/, fot./aj/
szczegóły na stronie 9.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wścipski
Wścipski
2025 lat temu

Jest sens takiego łączenia się? Skoro wy i tak nic nie zmienicie w tych maistach..

duduś
duduś
2025 lat temu

Chyba już zasmakowali jakości win i będąc na rauszu dziwakują ludzie.Jak można dogodzić odrębność regionalną kulturowa,gospodarczą..Sanok w przeważającej mierze,to łemkowszczyzna,typowe wrota bieszczadzkie,Krosno dalej pozostaje w wojewódzkich mrzonkach,w miarę rozwijający się region .Jasło wleczące się w ogonie .Już mamy jeden Tercet egzotyczny z Izabelą Skrybant Dziwiątkowską,

KONRAD Adenty
KONRAD Adenty
2025 lat temu

Co za paranoja.Hybryda- dla pozoracji działań,które mają ogłupić elektorat….Jaka turystyka do cholery,i to w Jaśle? Przecież tu gówno jest do zobaczenia…Chyba,że drzewo Adolfa,srające w parku ptactwo,i gryzące wieczorem komary…No można też przeżyć horror ,jak deszcz pada, jest spora nadzieja na zalanie domostw…Można powąchać śmierdzące asfaltem powietrze, zdziwić się patrząc na wyjątkową ofertę połączeń PKP i PKS z tego rajskiego przybytku…. Ściema-oblana nowym asfaltem i wybrukowana nową kostką na pokaz-oto atrakcje Jasła dla turystów o upodobaniach łajania własnego zdrowia i tracenia pieniędzy bez sensu… ODRADZAM KORZYSTANIA Z TEGO POMYSŁA… Nawet Fyrdek Kiepski by nie wpadł na taki żart!!!Dziwię się,że Krosno i… Czytaj więcej »

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x