Za kilka lat dzieci rzadziej będą trafiać do szpitali
Państwo będzie finansować szczepienia przeciw pneumokokom.Resort zdrowia podjął decyzję, by sfinansować szczepionkę przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci w Polsce od 2017 r. – najwyższy czas. – Jesteśmy ostatnim cywilizowanym krajem, który nie refundował tych szczepień. Dla wszystkich dzieci, nie tylko dla dzieci z grup ryzyka (wcześniaków, z wadami serca, chorych onkologicznie).
Oporność populacyjną nabędziemy dopiero za kilka lat, ale poszczególne, zaszczepione dzieci, na pewno będą rzadziej hospitalizowane – mówi dr hab. n. med. prof. UR Bartosz Korczowski, kierownik Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.
Doktor Korczowski spodziewa się, że obowiązkowe szczepienia sprawią, że uda się wyeliminować pneumokoki tak jak wirusowe zapalenie wątroby typu B, które jeszcze kilkanaście lat temu było zmorą szpitali. Często, mimo zachowania wszelkich procedur, dziecko po niegroźnym zabiegu wychodziło obciążone przewlekłą chorobą.
Nie da się przecenić dobrodziejstwa szczepień
– Od kilku lat, dzięki obowiązkowym szczepieniom przeciwko WZW B nie mieliśmy już ani jednego takiego przypadku zakażenia – mówi pediatra.
Według prof. Teresy Jackowskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, korzyści z tych szczepień odniosą też szybko osoby dorosłe – obserwacje wskazują bowiem, że w krajach lub w gminach (w Polsce np. Kielce), w których przeciw pneumokokom szczepi się całą populację maluchów spada liczba hospitalizacji starszych osób z powodu zapalenia płuc wywołanego przez te bakterie.
Pneumokoki wywołują przeważnie zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc przebiegające bez zakażenia krwi bakteriami (bakteriemia). Znacznie rzadziej powodują bardzo groźną inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP), w której bakterie pojawiają się w jałowych miejscach organizmu. Tych przypadków jest mało, ale są one najbardziej groźne, śmiertelne, pozostawiają dysfunkcje, takie jak niedosłuch, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, albo zmiany w sercu czy płucach. Najbardziej narażone na zakażenia pneumokokowe, ich powikłania i zgony z ich powodu, są dzieci do 2. roku życia oraz osoby po 65. roku życia.
Ministerstwo Zdrowia na wszystkie szczepienia wydawało 140 mln zł rocznie, a finansowanie szczepień przeciw pneumokokom będzie kosztować dodatkowo 160 mln zł.
Anna Moraniec
Super Nowości