Kolejny sukces podkarpackich winiarzy: pięć zgłoszonych win, pięć medali!
Po raz kolejny podkarpackie wina wystartowały w międzynarodowym konkursie Muvina 2012 w Preszowie na Słowacji i po raz kolejny odniosły wielki sukces.
Muvina to prestiżowy, jeden ważniejszych konkursów winiarskich organizowanych w tej części Europy, przez Muzeum Wina w Preszowie. Tegoroczna, XVII już edycja była bardzo udana, degustatorzy zgodnie podkreślali, że poziom prezentowanych win, jak co roku na Muvinie, był bardzo wysoki. Od trzech lat w konkursie startują także polskie wina i co roku nagradzane są medalami.
W Muvina 2012 udział wzięło 500 win z 14 krajów, oceniało je 30 międzynarodowych degustatorów.
– Na nasz konkurs zgłaszane są wina z całego świata, przyjeżdżają enolodzy i degustatorzy win z różnych krajów, po to by je oceniać i najlepsze nagradzać medalami – podkreśla Dušan Hažír z Múzea vín v Prešove, organizator konkursu. W tym roku w gronie degustatorów byli sędziowie ze Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii, Izraela, Rosji, a także z Polski.
Tradycyjnie już konkurs odbywał się pod patronatem Międzynarodowego Biura Winorośli i Wina (O.I.V.) z siedzibą w Paryżu. Wina oceniane były według nowego 100 punktowego systemu, zalecanego przez O.I.V.
W konkursie wystartowało pięć win z Podkarpacia. Zgodnie ze statutem konkursu Muvina i wytycznymi narzuconymi przez O. I. V. przyznane medale nie mogą przekroczyć limitu 30 % wszystkich win biorących udział w konkursie, a to oznacza, że poniżej tego limitu, mimo wysokiej punktacji nie wszystkie wina nagrodzone zostaną medalami.
Uwzględniając te ograniczenia złotym medalem może pochwalić się Winnica Klonowego Liścia spod Strzyżowa za cuvée 2011 w kategorii win białych półsłodkich. Winiarz Paweł Lisak, za to samo wino zdobył wcześniej tytuł championa w II Galicyjskim Konkursie Win organizowanym w marcu tego roku przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.
– Bardzo się cieszę z tego medalu, bo to dowodzi, że mimo trudnych warunków klimatycznych, jakie mamy w Polsce do uprawy winorośli, w Polsce można z powodzeniem robić naprawdę dobre wina. Jestem pasjonatem, który dużo czasu poświęca na zdobywanie wiedzy, dużo czytam, cały czas się uczę i szukam pomysłów na wytyczenie kierunków technologicznych dla mojego wina – mówi Paweł Lisak.
Wino, które dostało złoty medal Muvina 2012, to kupaż odmian frontenac gris, la crescent i seyval blanc z którego świeży sok posłużył winiarzowi do dosłodzenia wina. Wino o wyraźnych i bardzo przyjemnych nutach tropikalnych, które zawdzięcza odmianie la crescent i niezwykłej świeżości owocu, pochodzącej od seyval blanc. Gładkie, zrównoważone, półsłodkie wino.
Złoty medal otrzymało także cuvée likierowe 2009 (swenson red plus jutrzenka) z Winnicy Golesz w Jaśle. Rodzinna winnica Myśliwców ma już kilkanaście medali przyznanych za swoje wina likierowe.
Srebrny medal Muvina 2012 otrzymał hibernal 2010, kategoria wina likierowe z Winnicy Spotkaniówka k. Rzeszowa. To również kolejny medal przyznany Krzysztofowi Kotowiczowi, właścicielowi winnicy, na międzynarodowych konkursach winiarskich.
Gratulacje dla podkarpackich winiarzy.
Ewa Wawro
Sekretarz SWP