Rozmaitości i ciekawostki

Nadciśnienie tętnicze to plaga naszych czasów. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną, która dotyczy społeczeństw wysoko rozwiniętych. Z przypadłością tą mierzą się miliony ludzi na całym świecie. Również w naszym kraju rośnie liczba osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem. Jakie są jego przyczyny i jak wygląda proces leczenia? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami można przyjąć, że prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać wartości 140/90 mmHg. Przekroczenie tej normy oznacza, że nasz układ krążenia nie działa tak, jak powinien. U większości osób z potwierdzonym nadciśnieniem nie da się ustalić jego przyczyny. Jest to tak zwane nadciśnienie pierwotne (samoistne). W przypadku choroby o podłożu wtórnym dość łatwo jest znaleźć przyczynę. Przeważnie choroba spowodowana jest:

  • bezdechem sennym,
  • problemami z tarczycą,
  • niewłaściwą pracą nerek,
  • nadużywaniem używek,

Na nadciśnienie wtórne duży wpływ ma otyłość spowodowana niezdrowym odżywianiem.

Nadciśnienie tętnicze to plaga naszych czasów. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć?

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. To właśnie dlatego powinniśmy okresowo mierzyć ciśnienie. Z powodzeniem do tego celu możemy wykorzystać domowe ciśnieniomierze, które zapewniają bardzo dużą dokładność pomiarów i stosować je można bez konieczności wizyty u lekarza. Nadciśnienie tętnicze może powodować objawy takie jak:

  • bóle głowy,
  • problemy ze wzrokiem,
  • szybszą męczliwość,
  • zaburzenia snu,
  • szumy uszne.

Przeważnie pacjenci dowiadują się o swojej chorobie w trakcie rutynowych badań. Pomiar ciśnienia jest wykonywany często np. w trakcie badań okresowych.

Nadciśnienie tętnicze to plaga naszych czasów. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć?

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest nadciśnienie tętnicze – jak je rozpoznać i leczyć, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Pamiętaj, że odpowiednia dieta i większa ilość ruchu mogą przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli nie jest ono przesadnie wysokie, można wspierać się różnymi suplementami. Szczególnie polecane są preparaty z magnezem i dużą zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.

Dopiero w sytuacji, gdy zmiany stylu życia nie przynoszą oczekiwanej poprawy, wprowadza się leczenie farmakologiczne. Leki na nadciśnienie przepisać może zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista, kardiolog.

Przed zastosowaniem leczenia wykonywane są podstawowe badania takie jak morfologia krwi obwodowej, EKG czy echo serca. Pozwalają one na dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta i umożliwiają zastosowanie właściwego leczenia. Należy pamiętać, że leki na nadciśnienie przeznaczone są do długotrwałego stosowania i bardzo często używać trzeba ich przez całe życie.

Nadciśnienie tętnicze to plaga naszych czasów. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć?

Syndrom białego fartucha – czym jest i dlaczego się pojawia

Stres może zaburzać pracę nie tylko układu krążenia, ale także całego organizmu. U osób szczególnie wrażliwych, w trakcie wizyty lekarskiej może dochodzić do tzw. syndromu białego fartucha. Polega on na okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi, które pojawia się w momencie wizyty u lekarza. Jeśli ciśnienie mierzone w warunkach domowych mieści się w granicach normy, a badanie lekarskie wykazuje nieprawidłowości, może to być właśnie objaw tego syndromu. Częstą praktyką stosowaną przez lekarzy w takiej sytuacji jest założenie pacjentowi całodobowego monitoringu ciśnienia (Holter), który mierzy je co kilkanaście minut przez całą dobę i pozwala dokładnie stwierdzić czy dany pacjent cierpi z powodu nadciśnienia.

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x