Rozmaitości i ciekawostki

Z Kleszczami nie ma żartów

Z Grzegorzem Persem, lekarzem internistą rozmawia Andrzej Józefczyk.

Z Kleszczami nie ma żartów

Okres lata sprzyja występowaniu groźnej choroby przenoszonej przez kleszcze – boreliozy. Proszę krótko scharakteryzować tę chorobę…

Jest to bakteryjna choroba zakaźna przenoszona właśnie przez kleszcze. Można na nią zachorować poprzez ugryzienie skóry przez zakażonego kleszcza. Około 30 proc. tych pajęczaków żyjących w Polsce jest zakażonych bakterią wywołującą boreliozę. Wspomnę, że mogą one wywoływać też i inne choroby, jak na przykład kleszczowe zapalenie mózgu czy tężec.

Gdzie najczęściej można spotkać kleszcze?

Powiem, że kleszcze można spotkać praktycznie wszędzie na wolnym powietrzu: w lesie, na łące, w ogrodzie, w sadzie, nad rzeką, czy jeziorem, na działce. Ulubionymi miejscami przebywania kleszczy są dukty leśnie, którymi migrują zwierzęta leśne przenoszące kleszcze. Do ich ulubionych miejsc zalicza się także parki i trawniki miejskie. Trzeba pamiętać, że kleszcza spotyka się w trawie, niskich krzakach i od spodu liści, przez co są często niewidoczne.

Kto jest najbardziej narażony na ukąszenie kleszcza?

Są to przede wszystkim pracownicy leśnictwa,  ogrodnictwa, zbieracze grzybów i jagód, turyści spacerujący po lasach, myśliwi.

Jakie miejsca na skórze najczęściej atakują?

Kleszcze atakują głównie fałdy skórne, pachwiny, pępek, doły podkolanowe, kark i okolicę uszu.

W jaki sposób można rozpoznać, że prawdopodobnie zostaliśmy zarażeni boreliozą?

Występują zmiany skórne w miejscu wkłucia się kleszcza. Charakterystyczny dla boreliozy jest tzw. rumień wędrujący przypominający pierścień o sinoczerwonym zabarwieniu z przejaśnieniem w centrum. Pojawia się on z reguły po kilku dniach od ugryzienia przez kleszcza.

(…)

Nowe Podkarpacie
Szczegóły w numerze – strona 5.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x