Rozmaitości i ciekawostki

Pochłaniacz wilgoci. Jaki wybrać?

Nie jest chyba dla nikogo żadną tajemnicą, że zbyt wysoki poziom wilgoci w danym pomieszczeniu źle wpływa na najbliższe otoczenie oraz przebywające w nim osoby. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jednym z takich miejsc, gdzie w sposób szczególny możemy być narażeni na negatywne oddziaływanie wilgoci jest domowa łazienka. Warto zatem rozważyć zakup pochłaniacza wilgoci, który zapewni domownikom właściwy, tj. bezpieczny dla ich zdrowia, poziom wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci. Jaki wybrać?

Dobra i zła wilgotność w domu

Jak wskazują specjaliści odpowiedni poziom wilgotności dla ludzi waha się między 50-60%, przy jednoczesnej temperaturze 20-22oC. Badania dowiodły także, że takie warunki wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie i samopoczucie człowieka, ale także są idealne dla mebli i sprzętów, a nawet odzieży, którą przechowujemy w domu.

Z racji funkcji jaką pełni w każdym domu lub mieszkaniu łazienka jest to miejsce, gdzie bardzo łatwo doprowadzić do przekroczenia tej zalecanej normy. Dochodzi do tego zazwyczaj z powodu niedostatecznie sprawnej i efektywnie pracującej wentylacji – kluczowa dla poziomu wilgotności jest zaś para wodna wytwarzana głównie w czasie kąpieli przyczyniają się do tego wanny lub kabiny prysznicowe.

Pierwszym niepokojącym objawem, który powinien zwrócić uwagę na problem nadmiernej wilgoci w łazience, to stale zaparowane szyby oraz utrzymujący się w niej nieprzyjemny zapach. Poważnym ostrzeżeniem, że coś jest nie tak, powinny być zaś kropelki wody pod sufitem oraz coraz bardziej zawilgocone meble łazienkowe. Jeszcze gorzej, gdy na ścianach (zazwyczaj najpierw na ich narożnikach) pojawi się zagrzybienie i pleśń. W takich skrajnych przypadkach sam pochłaniacz już nie wystarczy. Dlatego trzeba pamiętać, że nie ma co zwlekać i czekać, aż pojawi się grzyb, tylko już przy pierwszych symptomach zbyt wysokiego zawilgocenia jak najszybciej podjąć jakąś interwencję, bo czas w takich przypadkach czas wyraźnie płynie na niekorzyść użytkowników łazienki.

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci

Prostym i bardzo skutecznym narzędziem do utrzymania w danym pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności i co za tym idzie, zapewnienia całej rodzinie prawidłowego mikroklimatu w domu jest zastosowanie pochłaniacza wilgoci. Nie może więc dziwić, że od wielu lat tego rodzaju urządzenia/środki są jednym z najpopularniejszych sposobów walki z wilgocią w domach.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci. Wyróżnia się wśród nich:

Pochłaniacz wilgoci w formie tabletek

To w gruncie rzeczy pojemnik z wkładem absorbującym wilgoć w postaci tabletek. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej chlorek sodu i chlorek wapnia. Standardowo przyjmuje się, że jedna porcja powinna wystarczyć nawet na kwartał, ale rzeczywisty czas zużycia jest uzależniony od poziomu wilgotności w danej łazience i w skrajnych wypadkach może to być nawet zaledwie kilkanaście dni.

Pochłaniacz wilgoci w postaci saszetek z granulatem

Są to wykonane z włókniny saszetki o zdolności do przepuszczania wilgoci, w których znajduje się tzw. absorbent, zazwyczaj żel krzemionkowy o właściwościach higroskopijnych (wchłaniania). Saszetki są małej wielkości, więc łatwo znaleźć im odpowiednie miejsce w łazience. Za tym rozwiązaniem przemawia też prostota zastosowania oraz niska cena. Zaleca się jednak, aby w jednej łazience stosować kilka takich saszetek i raczej jest to produkt dedykowany dla pomieszczeń o niewielkim problemie z wilgocią.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci

Ten rodzaj pochłaniaczy zalecany jest głównie w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z naprawdę poważnym zaburzeniem prawidłowego poziomu wilgotności, z którym inne pochłaniacze nie dałyby sobie rady. Jego główną zaletą jest o wiele większa efektywność, niż ta osiągana przez inne pochłaniacze. Przemawia też zanim fakt, iż za pomocą zamontowanego w nich panelu sterującego można skorzystać z jednego z dostępnych tam programów lub samemu ustawić stosowne parametry jego działania, co daje użytkownikowi o wiele większe pole manewru. Częstokroć tego typu sprzęt posiada też wiele dodatkowych funkcji, które pozwalają jeszcze bardziej dostosować jego działanie pod indywidualne warunki panujące w danej łazience

Pochłaniacz łazienkowy, czyli jaki?

Ostateczny wybór pochłaniacza wilgoci powinien zależeć więc od indywidualnych potrzeb każdego konsumenta. W łazienkach, gdzie poziom wilgotności nie przekracza zbyt mocno zalecanych norm można się ograniczyć do pochłaniaczy w formie tabletek lub saszetek z granulatem. Jednakże w przypadkach bardziej skrajnych, kiedy poziom wilgoci dochodzi do bardzo wysokich wartości, jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być pochłaniacz elektryczny, który można dostosować do swoich potrzeb. Przemawia za nim także wygoda i brak konieczności regularnej wymiany pochłaniaczy lub wkładów do nich, jak ma to miejsce w przypadku innych tego rodzaju produktów.

Zanim jednak dokona się wyboru odpowiedniego pochłaniacza, warto też wykonać wcześniej pomiar miernikiem wilgotności, który pozwoli na ustalenie jak wysoki jest poziom wilgoci w łazience, a co za tym idzie, z jak dużym problemem trzeba się zmierzyć. To z kolei pozwoli ustalić, z jaki pochłaniacz wilgotności jest w tym przypadku najlepszym wyborem.

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x