W Jaśle rusza uniwersytet
Już 26 lutego br. dzieci w wieku 6 do 9 lat rozpoczną bezpłatne zajęcia na Juniwesytecie czyli Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. List intencyjny pomiędzy partnerami projektu podpisany został 7 lutego br.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt polegający na zabawie dzieci w studiowanie, realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Partnerami projektu są: Powiat Jasielski, Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Wł. Findysza, Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Nowy Styl Group Sp. z o.o. Patronat nad projektem sprawuje Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
– Jasielski Uniwersytet Dziecięcy otwiera realizację projektu miasta pełnego innowacji. Jest to pierwszy etap działania, który stawia Jasło w gronie miast dążących do nowoczesności – zaznaczył podczas spotkania Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.
Celem projektu jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy
i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci w wieku 6 – 9 lat z terenu miasta Jasła poprzez udział dzieci w interaktywnych wykładach. O tym, że kształtowanie dzieci ma wielką wartość mówił dr Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. – Powinniśmy pamiętać, że najcenniejszym zasobem miasta i regionu są właśnie ludzie. Brak kreatywnych ludzi nie zapewnia przyszłości miasta, dlatego też w kluczowym etapie rozwoju dziecka najważniejsze jest rozwijanie ich kreatywności. Ważne by wychodzić poza standardy, zmuszać dzieci do myślenia poprzez ciekawe i kreatywne zajęcia. Pokazywać, że wszystko jest możliwe, a to wpływa na przyszłą przedsiębiorczość – tłumaczył rektor Pawłowski.
Patronat nad projektem objęło również Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a Antoni Wydro, podkarpacki wicekurator oświaty, podkreślił, że takie inicjatywy są warte uznania i zawsze spotykają się z dużym zainteresowaniem – Jestem przekonany, że w warunkach jasielskich ten pomysł się sprawdzi. W Jaśle odbywały się spotkania, których byłem również współautorem. Spotykaliśmy się w szkołach ponadgimnzjalnych na projekcie „Sugestia” czy gimnazjalnych na projekcie „Odlotowa fizyka”. To właśnie w jasielskich szkołach odbywały się zajęcia wyjazdowej Politechniki Dziecięcej.
Również pozostali sygnatariusze potwierdzali, że bez chwili namysłu przyłączyli się do projektu : – Nasza uczelnia jest bardzo zaszczycona, że po raz kolejny możemy się włączyć w ważną inicjatywę dla rozwoju miasta Jasła i całego powiatu, a dzieci już od najmłodszych lat będą mogły szkolić się w murach wyższej uczelni – mówił Paweł Polański, wicekanclerz Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle. Z kolei Grażyna Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle podkreśliła, że Juniwersytet jest pewną formą kontynuacji zajęć, które są prowadzone w instytucji, którą kieruje. – Akademia Malucha, Dwie godziny dla rodziny – to tylko niektóre z naszych propozycji, które znajdą tu swoje odzwierciedlenie. Także firma Nowy Styl Group Sp. z o.o znana jest z aktywnej działalności na rzecz dzieci i bez wahania zaoferowała swoją pomoc.
W ramach Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbywać się będą wykłady z różnych dziedzin wiedzy: humanistyka, matematyka, przyroda, region, kultura. Zajęcia mają na celu dostarczenie dzieciom podstawowej wiedzy w danym temacie, w formie dostosowanej do ich możliwości rozwojowych. Wykłady prowadzone będą przez nauczycieli akademickich i ekspertów z różnych dziedzin nauki i życia. Jednak jak podkreśla Małgorzata Forystek, koordynator Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, zajęcia nie będą prowadzone tak jak w szkole: – Nie będzie kolokwiów, nie będzie ocen dlatego, że dzieci mają się dobrze bawić. Mamy rozbudzać ich ciekawość. One będą zadawać pytania i one będą uzyskiwać na nie odpowiedzi.
Równolegle z zajęciami dla dzieci oferowane będą zajęcia dla rodziców i opiekunów prowadzone przez doświadczonych pedagogów i psychologów, którzy opowiedzą m.in. o wpływie mediów i gier komputerowych na rozwój dzieci w młodszym wieku szkolnym, jak kształtować samodzielność dziecka w pierwszych latach nauki szkolnej, czy o tym kiedy trzeba powiedzieć „nie”.
W Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym przewidziano 100 miejsc dla przyszłych studentów. Czas trwania wykładu wynosić będzie 60 minut. Każdy student Juniwersytetu otrzyma identyfikator oraz indeks, w którym będą odnotowywane obecności na zajęciach. Na zakończenie roku akademickiego każde dziecko, które uczestniczyło w min. 4 wykładach otrzyma dyplom Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Najbardziej aktywni i wytrwali uczestnicy zostaną dodatkowo nagrodzeni.
– W tej chwili powstaje europejska sieć uniwersytetów dziecięcych. Zawsze jest dobry moment, żeby dołączyć do najlepszych. Myślę, że ten uniwersytet jest taką formą kształcenia najmłodszych ludzi, która jest w tej chwili wręcz niezbędna, jeżeli mówimy o konkurencyjności Polski. Przede wszystkim musimy myśleć o ludziach, którzy są ludźmi wykształconymi, a ta edukacja powinna zaczynać się od najwcześniejszych lat. Oczywiście prowadzona w sposób nie bardzo na serio, tylko w taki, który rozbudza u dzieci ciekawość świata – mówił Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.
Pierwowzorem dla Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego jest działająca od 2009 roku Sądecka Akademia Dziecięca. – To jest wzór, na którym się chcemy opierać, żeby popełniać jak najmniej błędów. Tam się zakończyło to przedsięwzięcie ogromnym sukcesem. Liczę, że w Jaśle stanie się podobnie – podsumował Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.
Bezpłatne zajęcia na Juniwersytecie rozpoczną się 26 lutego, a zakończą 18 czerwca br. Odbywać się będą 1-2 razy w miesiącu w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Wł. Findysza w Jaśle, ul. Na Kotlinę 8.
Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu „Postaw na rodzinę”. Patronat medialny nad Uniwersytetem objęła TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny oraz Nowiny24.
Szczegółowe informacje dostępne są także na stronie internetowej: www.juniwersytet.pl.
UMJ
Czy do tej uczelni przyjmowane będą wyłącznie dzieci rodziców związanych z rządzącą aktualnie koalicją czy będą może jeszcze inne kryteria oprócz tego podstawowego?
dobry uniwersytet dla radnego ………. zgadnijcie o kogo chodzi ?
Podstawówki zamykają, a tu Juniwersytet. Pewnie będzie szybciej. Od małego, po juniwerstytecie do roboty. Tylko gdzie?
To zwykłe pierdoły, co ten burmistrz wygaduje.Jaka innowacyjność,jaka nowoczesność???Przecież to tylko zwykła celebra, okazja do pokazania się po 3 miesiącach od wyborów,że -oto jestem i okrutnie se działam dla miasta…. To są jaja bez rzęs,wypychać biedne dzieciaki do rycia w uniwerku dla klaki…Widać warszawskie ,tuskowe zarządzanie jest zarażliwe,i dotknęło nawet takiego grajdoła ,jak Jasło….A może radny Czeluśniak to sprawił w swej szczodrobliwości.Wszak on to ci pudełka w Urzędzie rozdaje…jak wieść gminna niesie.Inii zaś tylko jego wolę czynią…
W każdym razie cieszta się ludziska z jasielskiego pastwiska….
przecież to nie jest obowiązkowe!
a wydro co tam robi,juz ten chlop nie wie czego sie czepic zeby go bylo widac i tak ci czlowieku szkoda wysilku bo cie kazdy zna z twoich pustych slow.pchasz sie czlowieku wszedzie ale lepiej sie przekwalifikuj na rolnika to lepiej ci wyjdzie.
a wydro co tam robi,juz ten chlop nie wie czego sie czepic zeby go bylo widac i tak ci czlowieku szkoda wysilku bo cie kazdy zna z twoich pustych slow.pchasz sie czlowieku wszedzie ale lepiej sie przekwalifikuj na rolnika to lepiej ci wyjdzie.zadnego duplikatu.
Niech się Polański z Kmiecikiem zapiszą to będą mieli szansę ukończyc dobrą szkołę!
Te Czernecki zapisz się bo przeciez jesteś kiepski architekt może zdobędziesz nowe wykształcenie i weż dyzia ze sobą bo on może zdobedzie jakiekolwiek!
nie macie sie czym zajmowac ?Jakies pierdoly wymyslaja a dziadostwo pelna geba w tym Jasle .Dzieci te madzrzejsze to stad uciekna daleko ,luuudzie zal
„Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu “Postaw na rodzinę”.” – mam przez to rozumieć, że priorytet mają dzieciaki z rodzin patologicznych (problemy alkoholowe w rodzinie) ? Jeżeli nie, to o co chodzi !? Nie mają na co wydawać pieniędzy. Przecież jasielski „Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011 rok zakłada realizację dwóch strategicznych celów: ograniczenia konsumpcji napojów wysokoprocentowych oraz wspieranie dzieci i młodzieży zagrożonych patologią i żyjących w rodzinach dysfunkcyjnych. Cele te będą realizowane poprzez szereg zadań m. in. zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od… Czytaj więcej »
O co chodzi ???o kasę bo trzeba dać szkółce z N.Sącza a do tej pory dofinansowywano pobyt dzieci na „zielonych szkołach” ….teraz za pseudo -wyklady -zabawy kasa poleci dla wykladowców i szkółki
Ale wam kurka żal… ale na naukę nigdy nie jest za późno (dla was też coś się znajdzie). A dzieciakom trzeba zaszczepić chęć do twórczego działania, inaczej zostaną takimi zrzędzącymi starcami jak ci powyżej.. niemal do pierwszego komentarza.
zamiast pierdoły to przydałby się żłobek-palanty
no i po ch*j tu jeszcze juniwersytet robia?! niech pierwsze wybudują cos co sie ludziom przyda a nie tylko bogatym palantom kturzy nie chca zostawiac dzieci w normalnych podstawowkach… -.- zrobcie moze jakas nowa, wieksza hale niz ten MOSiR albo najlepiej naprawcie drogi za te pieniadze.. -.- PZDR
„zachod” polikwidowal szkoly nauki zawodu i teraz ma najazd taniej sily ktora sie nie asymiluje i niszczy tamtejsza kulture, gospodarke i tozsamosc narodowa!
TZW ZAWODOWKI SA BARDZIEJ WAZNE DLA GOSPODARKI NIZ WSZELAKIEGO RODZAJU OGOLNIAKI czy TECHNIKA. Ja sam skonczylem Technikum i NIC MI TO NIE DALO..pracuje w zupelnie innym zawodzie..ZAWODOWKI TO TRZON..DOBRY FACHOWIEC JEST NA WAGE ZLOTA – NIECH TO WRESZCIE DOTRZE DO TYCH TLUKOW – POLITYKOW!