r e k l a m a
MiastoWiadomości

W Jaśle rusza uniwersytet

W Jaśle rusza Uniwersytet Dziecięcy

Już 26 lutego br. dzieci w wieku 6 do 9 lat rozpoczną bezpłatne zajęcia na Juniwesytecie czyli Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. List intencyjny pomiędzy partnerami projektu podpisany został 7 lutego br.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt polegający na zabawie dzieci w studiowanie, realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Partnerami projektu są: Powiat Jasielski, Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Wł. Findysza, Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Nowy Styl Group Sp. z o.o. Patronat nad projektem sprawuje Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Andrzej Czernecki, burmistrz miasta Jasła

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy otwiera realizację projektu miasta pełnego innowacji. Jest to pierwszy etap działania, który stawia Jasło w gronie miast dążących do nowoczesności – zaznaczył podczas spotkania Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Celem projektu jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy

i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci w wieku 6 – 9 lat z terenu miasta Jasła poprzez udział dzieci w interaktywnych wykładach. O tym, że kształtowanie dzieci ma wielką wartość mówił dr Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. – Powinniśmy pamiętać, że najcenniejszym zasobem miasta i regionu są właśnie ludzie. Brak kreatywnych ludzi nie zapewnia przyszłości miasta, dlatego też w kluczowym etapie rozwoju dziecka najważniejsze jest rozwijanie ich kreatywności. Ważne by wychodzić poza standardy, zmuszać dzieci do myślenia poprzez ciekawe i kreatywne zajęcia. Pokazywać, że wszystko jest możliwe, a to wpływa na przyszłą przedsiębiorczość – tłumaczył rektor Pawłowski.

W Jaśle rusza Uniwersytet Dziecięcy

Patronat nad projektem objęło również Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a Antoni Wydro, podkarpacki wicekurator oświaty, podkreślił, że takie inicjatywy są warte uznania i zawsze spotykają się z dużym zainteresowaniem – Jestem przekonany, że w warunkach jasielskich ten pomysł się sprawdzi. W Jaśle odbywały się spotkania, których byłem również współautorem. Spotykaliśmy się w szkołach ponadgimnzjalnych na projekcie „Sugestia” czy gimnazjalnych na projekcie „Odlotowa fizyka”. To właśnie w jasielskich szkołach odbywały się zajęcia wyjazdowej Politechniki Dziecięcej.

Również pozostali sygnatariusze potwierdzali, że bez chwili namysłu przyłączyli się do projektu : – Nasza uczelnia jest bardzo zaszczycona, że po raz kolejny możemy się włączyć w ważną inicjatywę dla rozwoju miasta Jasła i całego powiatu, a dzieci już od najmłodszych lat będą mogły szkolić się w murach wyższej uczelni – mówił Paweł Polański, wicekanclerz Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle. Z kolei Grażyna Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle podkreśliła, że Juniwersytet jest pewną formą kontynuacji zajęć, które są prowadzone w instytucji, którą kieruje. – Akademia Malucha, Dwie godziny dla rodziny – to tylko niektóre z naszych propozycji, które znajdą tu swoje odzwierciedlenie. Także firma Nowy Styl Group Sp. z o.o znana jest z aktywnej działalności na rzecz dzieci i bez wahania zaoferowała swoją pomoc.

W ramach Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbywać się będą wykłady z różnych dziedzin wiedzy: humanistyka, matematyka, przyroda, region, kultura. Zajęcia mają na celu dostarczenie dzieciom podstawowej wiedzy w danym temacie, w formie dostosowanej do ich możliwości rozwojowych. Wykłady prowadzone będą przez nauczycieli akademickich i ekspertów z różnych dziedzin nauki i życia. Jednak jak podkreśla Małgorzata Forystek, koordynator Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, zajęcia nie będą prowadzone tak jak w szkole: – Nie będzie kolokwiów, nie będzie ocen dlatego, że dzieci mają się dobrze bawić. Mamy rozbudzać ich ciekawość. One będą zadawać pytania i one będą uzyskiwać na nie odpowiedzi.

Równolegle z zajęciami dla dzieci oferowane będą zajęcia dla rodziców i opiekunów prowadzone przez doświadczonych pedagogów i psychologów, którzy opowiedzą m.in. o wpływie mediów i gier komputerowych na rozwój dzieci w młodszym wieku szkolnym, jak kształtować samodzielność dziecka w pierwszych latach nauki szkolnej, czy o tym kiedy trzeba powiedzieć „nie”.

W Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym przewidziano 100 miejsc dla przyszłych studentów. Czas trwania wykładu wynosić będzie 60 minut. Każdy student Juniwersytetu otrzyma identyfikator oraz indeks, w którym będą odnotowywane obecności na zajęciach. Na zakończenie roku akademickiego każde dziecko, które uczestniczyło w min. 4 wykładach otrzyma dyplom Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Najbardziej aktywni i wytrwali uczestnicy zostaną dodatkowo nagrodzeni.

W tej chwili powstaje europejska sieć uniwersytetów dziecięcych. Zawsze jest dobry moment, żeby dołączyć do najlepszych. Myślę, że ten uniwersytet jest taką formą kształcenia najmłodszych ludzi, która jest w tej chwili wręcz niezbędna, jeżeli mówimy o konkurencyjności Polski. Przede wszystkim musimy myśleć o ludziach, którzy są ludźmi wykształconymi, a ta edukacja powinna zaczynać się od najwcześniejszych lat. Oczywiście prowadzona w sposób nie bardzo na serio, tylko w taki, który rozbudza u dzieci ciekawość świata – mówił Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Pierwowzorem dla Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego jest działająca od 2009 roku Sądecka Akademia Dziecięca. – To jest wzór, na którym się chcemy opierać, żeby popełniać jak najmniej błędów. Tam się zakończyło to przedsięwzięcie ogromnym sukcesem. Liczę, że w Jaśle stanie się podobnie – podsumował Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Bezpłatne zajęcia na Juniwersytecie rozpoczną się 26 lutego, a zakończą 18 czerwca br. Odbywać się będą 1-2 razy w miesiącu w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Wł. Findysza w Jaśle, ul. Na Kotlinę 8.

Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu „Postaw na rodzinę”. Patronat medialny nad Uniwersytetem objęła TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny oraz Nowiny24.

Szczegółowe informacje dostępne są także na stronie internetowej: www.juniwersytet.pl.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pytanie
pytanie
2023 lat temu

Czy do tej uczelni przyjmowane będą wyłącznie dzieci rodziców związanych z rządzącą aktualnie koalicją czy będą może jeszcze inne kryteria oprócz tego podstawowego?

grześ
grześ
2023 lat temu

dobry uniwersytet dla radnego ………. zgadnijcie o kogo chodzi ?

szymek
szymek
2023 lat temu

Podstawówki zamykają, a tu Juniwersytet. Pewnie będzie szybciej. Od małego, po juniwerstytecie do roboty. Tylko gdzie?

STEFAN
STEFAN
2023 lat temu

To zwykłe pierdoły, co ten burmistrz wygaduje.Jaka innowacyjność,jaka nowoczesność???Przecież to tylko zwykła celebra, okazja do pokazania się po 3 miesiącach od wyborów,że -oto jestem i okrutnie se działam dla miasta…. To są jaja bez rzęs,wypychać biedne dzieciaki do rycia w uniwerku dla klaki…Widać warszawskie ,tuskowe zarządzanie jest zarażliwe,i dotknęło nawet takiego grajdoła ,jak Jasło….A może radny Czeluśniak to sprawił w swej szczodrobliwości.Wszak on to ci pudełka w Urzędzie rozdaje…jak wieść gminna niesie.Inii zaś tylko jego wolę czynią…
W każdym razie cieszta się ludziska z jasielskiego pastwiska….

buc
buc
2023 lat temu

przecież to nie jest obowiązkowe!

jes a wydro
jes a wydro
2023 lat temu

a wydro co tam robi,juz ten chlop nie wie czego sie czepic zeby go bylo widac i tak ci czlowieku szkoda wysilku bo cie kazdy zna z twoich pustych slow.pchasz sie czlowieku wszedzie ale lepiej sie przekwalifikuj na rolnika to lepiej ci wyjdzie.

jes a wydro
jes a wydro
2023 lat temu

a wydro co tam robi,juz ten chlop nie wie czego sie czepic zeby go bylo widac i tak ci czlowieku szkoda wysilku bo cie kazdy zna z twoich pustych slow.pchasz sie czlowieku wszedzie ale lepiej sie przekwalifikuj na rolnika to lepiej ci wyjdzie.zadnego duplikatu.

Bogdan
Bogdan
2023 lat temu

Niech się Polański z Kmiecikiem zapiszą to będą mieli szansę ukończyc dobrą szkołę!

Dyzio
Dyzio
2023 lat temu

Te Czernecki zapisz się bo przeciez jesteś kiepski architekt może zdobędziesz nowe wykształcenie i weż dyzia ze sobą bo on może zdobedzie jakiekolwiek!

jakie bolki pomyslowe
jakie bolki pomyslowe
2023 lat temu

nie macie sie czym zajmowac ?Jakies pierdoly wymyslaja a dziadostwo pelna geba w tym Jasle .Dzieci te madzrzejsze to stad uciekna daleko ,luuudzie zal

Amon_Ra
Amon_Ra
2023 lat temu

„Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu “Postaw na rodzinę”.” – mam przez to rozumieć, że priorytet mają dzieciaki z rodzin patologicznych (problemy alkoholowe w rodzinie) ? Jeżeli nie, to o co chodzi !? Nie mają na co wydawać pieniędzy. Przecież jasielski „Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011 rok zakłada realizację dwóch strategicznych celów: ograniczenia konsumpcji napojów wysokoprocentowych oraz wspieranie dzieci i młodzieży zagrożonych patologią i żyjących w rodzinach dysfunkcyjnych. Cele te będą realizowane poprzez szereg zadań m. in. zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od… Czytaj więcej »

krs
krs
2023 lat temu

O co chodzi ???o kasę bo trzeba dać szkółce z N.Sącza a do tej pory dofinansowywano pobyt dzieci na „zielonych szkołach” ….teraz za pseudo -wyklady -zabawy kasa poleci dla wykladowców i szkółki

:)
:)
2023 lat temu

Ale wam kurka żal… ale na naukę nigdy nie jest za późno (dla was też coś się znajdzie). A dzieciakom trzeba zaszczepić chęć do twórczego działania, inaczej zostaną takimi zrzędzącymi starcami jak ci powyżej.. niemal do pierwszego komentarza.

ojciec
ojciec
2023 lat temu

zamiast pierdoły to przydałby się żłobek-palanty

kAŁŁŁŁŁŁŁŁ
kAŁŁŁŁŁŁŁŁ
2023 lat temu

no i po ch*j tu jeszcze juniwersytet robia?! niech pierwsze wybudują cos co sie ludziom przyda a nie tylko bogatym palantom kturzy nie chca zostawiac dzieci w normalnych podstawowkach… -.- zrobcie moze jakas nowa, wieksza hale niz ten MOSiR albo najlepiej naprawcie drogi za te pieniadze.. -.- PZDR

ixi
ixi
2023 lat temu

„zachod” polikwidowal szkoly nauki zawodu i teraz ma najazd taniej sily ktora sie nie asymiluje i niszczy tamtejsza kulture, gospodarke i tozsamosc narodowa!

TZW ZAWODOWKI SA BARDZIEJ WAZNE DLA GOSPODARKI NIZ WSZELAKIEGO RODZAJU OGOLNIAKI czy TECHNIKA. Ja sam skonczylem Technikum i NIC MI TO NIE DALO..pracuje w zupelnie innym zawodzie..ZAWODOWKI TO TRZON..DOBRY FACHOWIEC JEST NA WAGE ZLOTA – NIECH TO WRESZCIE DOTRZE DO TYCH TLUKOW – POLITYKOW!

Back to top button
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x